Erkekte Prostat Belirtileri

: 4.5/5 Hit: 862 Puan

ERKEKTE PROSTAT BELİRTİLERİ

Erkekte prostat belirtileri, daha çok idrara bağlı olarak ortaya çıkar. İdrar yapma şikayetlerinin artması kişide prostat başladığının belirtisidir. Sık idrara çıkma, kesik kesik ve zorlanarak yapma, damla damla bitirme ve gece uykularından sık sık kalkma prostat belirtileri arasında yer almaktadır. bu tür şikayetleri olan kişilerin zaman kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Erkeklerin birçoğu prostat muayenesinden çekindiği için doktora gitmeyi geciktirirler. Ancak bu gecikme hastalığın ilerlemesine ve daha farklı sonuçlar doğurmasına yol açabilir. Aslında korkulan gibi olmayıp son derece basit bir muayene ile kişide prostat olup olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca yapılan kan ve idrar tahlilleri de hastalığın teşhisi için kesin sonuçlar vermektedir.

Cinsel sorunlar da prostat belirtisi olabilir. 50 yaş üstü erkeklerde rastlanılan cinsel isteksizlik, ilişki esnasında yaşanan ağrılar ve iktidarsızlık erkekte prostat belirtileri arasında yer almaktadır. hastalık esnasında yaşanılan belirtiler de farklı sorunlar olduğunu gösterebilir. Örneğin idrar borusunun ucunda ve mesanenin çıkışında büyüyen ve şişen prostat iltihap ve enfeksiyon riski oluşturabilir. Bu durum ise prostat üzerinde ağrı ve ateş belirtileri ile ortaya çıkar. Bu durumda hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. En az iki hafta süren bu tedavi bir aydan fazla da sürebilir. İdrarın idrar borusunda birikmesi sonucu oluşan bakteri bu iltihabın oluşmasında baş etkendir. Hastalığın daha ileri boyutlara yani kanser şüphesi olup olmadığına bakmak için ise parça alınır ve patolojide tahlil edilir.

 Prostat teşhisi ve tedavisi kolay olan bir hastalıktır. Erkeklerin hemen hemen yarsı 50 yaşından sonra bu hastalıkla tanışır. Önemli olan zamanında fark etmek ve tedaviye erken başlamaktır. Erkekte prostat belirtileri, bazılarında hiç ortaya çıkmaz. Bunun sebebi ise, prostat büyümesinin mesane ve idrar borusunun ucunda olmamasıdır. Böyle durumlarda ERKEKTE PROSTAT BELİRTİLERİ çok fazla görülmez. Erkekte çok fazla sıkıntı yaratmaz. Ancak yine de yılda bir kez doktor kontrolüne gitmek hastalığın seyri açısından iyi olur. Eğer bu belirtilerden bazılarını sizde yaşıyorsanız mutlaka bir üroloji uzmanına gitmeli ve hastalığı erken teşhis ettirmelisiniz.

Doğal Çözüm Kategorisindeki Ürünler için TIKLAYINIZ.No: 1154 Tags: Erkek, prostat, prostat belirtileri